ul. Mościckiego 12
87 442 22 96 kontakt@swretro.elk.pl
Stwórz swój własny inteligentny dom!

Czym jest inteligentny dom?

z czego składa się inteligentny domPod pewnymi względami inteligentny dom przypomina nieco samochód – głównie dlatego, że większością procesów możemy sterować z jednego tylko miejsca. Oprócz tego, pozostałe zachodzące tutaj procesy odbywają się praktycznie bez żadnego udziału człowieka. Warto jednak zastanowić się, jakie korzyści bedą do nas płynąc z tego powodu. Samo porównanie do samochodu może być bardzo pomocne przy próbie zrozumienia, czym właściwie jest inteligentny dom. Warto wyobrazić sobie pojazd, którym można kierować w podobny sposób jak zarządza się całym budynkiem. Kontrolujemy z osobna każdy reflektor, a każda, nawet prosta z pozoru czynność – na przykład, włączenie ogrzewania – wymaga od nas zatrzymania się i wykonywania skomplikowanych czynności pod maską pojazdu. Być może na pierwszy rzut oka coś takiego wydaje się dość absurdalne, ale w gruncie rzeczy właśnie tak wygląda zarządzanie swoim domem w życiu codziennym.

Systemy domów inteligentnych pozwalają na znacznie łatwiejsze oraz sprawniejsze zarządzanie wszystkimi takimi elementami naszego budynku – ogrzewaniem, światłem i wieloma innymi. Na przykład, możemy tutaj dokładnie ustalić, jak dużo paliwa ma otrzymać w danym dniu i o wybranej porze piec do ogrzewania; dzięki temu nie musimy dbać o to własnoręcznie. Mówiąc ogólnie, dom inteligentny składa się z całej sieci przewodów oraz minimum jednej sieci bezprzewodowej. Podstawą takiego domu jest system HVAC – ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, kontrola oświetlenia.

Możemy obecnie znaleźć również i takie systemy, które są specjalnie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, znacznie ułatwiające im życie codzienne. Nikomu nie trzeba chyba mówić o tym, że takie systemy mogą zapewniać nam w życiu codziennym naprawdę wysoki poziom wygody. Ponadto, korzystanie z nich niesie ze sobą spore oszczędności, bowiem dzięki nim możliwe jest bardzo optymalne wykorzystywanie energii w domu. Co więcej systemy tego typu znacznie zwiększają naszą wygodę w życiu codziennym i skutecznie chronią nas przed włamaniami czy innymi zagrożeniami tego typu.