ul. Mościckiego 12
87 442 22 96 kontakt@swretro.elk.pl
Stwórz swój własny inteligentny dom!

Inteligentny dom – oszczędność energii

oszczędności w inteligentnym domuNadmierne oszczędzanie energii w domu bardzo często zmusza nas do rezygnowania z pewnej części własnego komfortu; chyba, że posiadamy u siebie systemy inteligentnych domów. Dzięki czemuś takiemu możemy cieszyć się znacznie niższymi rachunkami za prąd bez poświęcania nawet niewielkiej części własnej swobody w domu. Takie systemy bardzo często dają nam możliwość dokładnej kontroli termostatów, oświetlenia oraz wszystkich urządzeń w naszym domu, które zazwyczaj przyczyniają się do wysokich rachunków – dzięki temu możemy naprawdę efektywnie oszczędzać. Jedną z przyczyn wysokich rachunków z prąd bardzo często jest nawyk zostawiania włączonych urządzeń elektrycznych w momencie, kiedy z nich nie korzystamy – komputer czy sprzęt grający to tutaj najlepsze przykłady.

Nawet po krótkim czasie coś takiego można uznać za wielkie marnotrastwo energii, na którym naprawdę sporo stracimy. Posiadając system inteligentnego domu możemy wyłączyć takie urządzenia nawet na sporą odległość, za pomocą zwykłej aplikacji na smartfona. Taka aplikacja od razu zamknie również drzwi i okna oraz włączy alarm w naszym domu. Nadmierne nasłonecznienie w danym pomieszczeniu w wielu przypadkach prowadzi do wzrostu zużycia energii przez klimatyzację. W takim domu automatyczny system samoistnie będzie zasłaniał roletami okna o wybranych przez nas porach dnia, chroniąc wnętrze przed światłem słonecznym. Oczywiście, potem następuje również automatyczne odsłonięcie okien.

W inteligentnych domach bardzo często stosowane są "samodzielne" termostaty, które mogą dostosowywać temperaturę w domu do panujących w danym momencie warunków. Sprawia to, że nie musimy samemu ich kontrolować i ustawiać za każdym razem, aby dopasować je od naszych potrzeb. Inteligentny dom kontroluje również pracę wentylatorów sufitowych, które często pożerają zbyt dużo energii w momencie, kiedy zwyczajnie nie jest to potrzebne. W niektórych przypadkach, za sprawą specjalnych czujników ruchu wyłączają one również światło w pomieszczeniach, w których nikt akurat nie przebywa.