ul. Mościckiego 12
87 442 22 96 kontakt@swretro.elk.pl
Stwórz swój własny inteligentny dom!

Czym jest multiroom?

jak działa multiroomSystemy pozwalające na jednoczesne zarządzanie dźwiękiem w wielu pomieszczeniach czy dające nam wielosferowe nagłośnienie nadal nie cieszą się w naszym kraju wielką popularnością, choć zapewniają one ogromną wręcz wygodę i wiele ciekawych możliwości. Multiroom możemy zdefiniować jako cały system nagłośnienia danego domu z jednym centralnym pomieszczeniem służącym do sterowania całą resztą. W takim pomieszczeniu znajduje się zwykle wielosferowy kontroler audio oraz wszystkie urządzenia należące do sprzętu grającego: odtwarzacze CD, DVD, tunery czy serwer multimedialny.

Sprawia to, że możliwe jest sprawne rozsyłanie sygnału audio do wielu różnych pomieszczeń znajdujących się w danym domu; ponadto wszystkie z nich sterowane są z jednego tylko wnętrza, w którym możemy swobodnie je kontrolować i przydzielać sygnał do konkretnych pomieszczeń. Oprócz tego można zintegrować wszystkie te urządzenia w taki sposób, aby sterować nimi wyłącznie z jednego urządzenia – panelu czy nawet pilota. W praktyce daje nam to pełną kontrolę nad głośnością czy innymi parametrami dźwięku dochodzącego z urządzeń audio ustawionych w poszczególnych pomieszczeniach. Możemy na przykład włączać je lub wyłączać o określonych, wybranych przez nas porach. Przebywając przykładowo w kuchni, możemy zdalnie wyłączyć muzykę odtwarzaną w salonie.

Oprócz tego do takiego systemu można również podłączyć sprzęt wideo. Umieszczając film na jednym serwerze można go dzięki temu oglądać równolegle w kilku różnych pomieszczeniach. Posiadanie takiego wewnętrznego serwera jest bardzo przydatne, bowiem można na nim przechowywać pokaźne zbiory muzyki lub filmów. Samo wyszukiwanie na nim interesujących nas w danym momencie pozycji jest bardzo proste. Oczywiście, oprócz samej wygody niezwykle ważną rzeczą jest również wysoka jakość dźwięki. Trzeba jedynie zastosować tutaj odpowiedni sprzęt aby móc cieszyć się kinową jakością, zarówno przy samym słuchaniu muzyki jak i odtwarzaniu filmów.