ul. Mościckiego 12
87 442 22 96 kontakt@swretro.elk.pl
Stwórz swój własny inteligentny dom!

Kupowanie sprzętu audio

jaki sprzęt audio kupićAby móc kupić dla siebie rzeczywiście idealny sprzęt hi-fi musimy w czasie tego typu zakupów kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Nie możemy jednak opierać się wyłącznie na opiniach jakie znajdziemy chociażby na forach internetowych, bowiem niemniej istotne są tutaj również kwestie czysto subiektywne. Podstawową kwestią przed dokonaniem konkretnego zakupu jest osobiste sprawdzenie danego sprzętu i przekonanie się, czy oferowana przez niego jakość dźwięku faktycznie nam odpowiada. Do takich testów należy używać płyt, które dobrze znamy i których słuchaliśmy już na wielu różnych odtwarzaczach – jedynie w taki sposób przekonamy się, czy różnica w jakości dźwięku jest faktycznie duża.

Warto pamiętać o tym, że w wielu przypadkach sprzęty o identycznych parametrach technicznych brzmią zupełnie inaczej – na jakość dźwięku wpływa całe mnóstwo innych czynników. Własne ucho okazuje się zatem być bardzo dobrym doradcą. Wielu ludzi z góry zakłada, że podstawą dobrego brzmienia są jak najgłośniejsze basy, czyli niskie tony, co jednak nie jest wcale prawdą. Zbyt głośne dolne pasmo prowadzi do znacznego zagłuszania innych instrumentów czy pozostałych elementów dźwięku. W sprzęcie o wysokiej jakości pasmo to nigdy nie jest całkiem dominujące; oczywiście, wszystko zależy od danego momentu w muzyce, bowiem niekiedy faktycznie potrzebne jest znaczne jego podkreślenie.

To samo zresztą można powiedzieć o tonach wysokich. Niezwykle istotne jest tutaj dokładne określenie swoich potrzeb oraz ustalenie, w jakich tak w ogóle warunkach zamierzamy korzystać z danego sprzętu. Jeżeli na przykład ma to być małe, domowe studio to powinniśmy zwracać sporą uwagę na jak najwyższą jakość dźwięku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku są niewielkie monitory studyjne – niektóre ich modele są przeznaczone również do użytku domowego. Do wszystkich innych sprzętów powinniśmy podchodzić bardziej indywidualne, ale wybór jest tutaj naprawdę bogaty. W przypadku innych pomieszczeń, takich jak chociażby salon, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu kupno dobrego odtwarzacza.